`

Opłaty

element dekoracyjny

Przy dokonywaniu określonych czynności notarialnych w kancelarii notarialnej, notariusz zobowiązany jest pobrać gotówką i przekazać właściwym instytucjom państwowym następujące podatki i opłaty:

podatek od czynności cywilnoprawnych,

podatek od spadków i darowizn,

opłatę sądową.

Koszty notarialne wraz z podatkami i opłatami sądowymi uiszczą Państwo gotówką w kancelarii.

Istnieje również możliwość zapłaty ww. opłat przelewem na rachunek bankowy kancelarii numer: 34 1050 1139 1000 0090 8497 9138 - przed dokonaniem czynności notarialnej, na podstawie wystawionej przez kancelarię faktury pro forma.

W celu określenia dokładnych kosztów czynności notarialnych, wraz z należnościami podatkowymi i opłatami sądowymi, zachęcamy do bezpośrdniego kontaktu (osobistego, telefonicznego lub mailowego) z kancelarią notarialną.

Taksa notarialna

element dekoracyjny

Notariusz za dokonane czynności notarialne pobiera wynagrodzenie, zwyczajowo nazywane “taksą notarialną”, ustalane ze stronami czynności, nie wyższe niż maksymalne stawki taksy notarialnej, właściwe dla danej czynności. Taksa notarialna uzależniona jest od rodzaju czynności oraz wartości przedmiotu czynności notarialnej.

ikona wagi Maksymalne stawki czynności notarialnych określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.
Do powyższych stawek należy doliczyć podatek VAT w stawce 23%.

ikona wagi W związku z zawarciem m. in. umowy sprzedaży, umowy zamiany, umowy dożywocia, umowy spółki czy ustanowienia hipoteki, pobierany jest podatek od czynności cywilnoprawnych – stawki podatku reguluje ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.
USTAWA z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

ikona wagi W związku z zawarciem m. in. umowy darowizny czy nieodpłatnego zniesienia współwłasności, pobierany jest podatek od spadków i darowizn – zasady pobierania podatku oraz zwolnienia z podatku określa ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.
USTAWA z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.